A/V Alıcıları

Satın alım rehberi
Kendi ev sinema veya stereo sisteminizi mi kurmak istiyorsunuz? Ç...
Daha Fazlası

Satın alım rehberi

Kendi ev sinema veya stereo sisteminizi mi kurmak istiyorsunuz?
Çok güzel. Birden fazla seçeneğiniz var. Çoğu zaman bunlar kafa karıştırıcı olabiliyor.

Bu konularla ilgili çok fazla teknik terim olduğu için satıcılar sizinle iletişim kurarken bu anlaşılmayan teknik terimleri kullanarak kafanızı karıştırırlar. Empedans, Dolby DTS, üretgeç seçenekleri ve cızırtı önleme gibi teknik terimler. Bu kafa karıştırıcı teknik terimler bir yana, kolaylıkla anlayabileceğiniz bazı şeyler vardır ve bunları kullanarak hangi alıcının size uygun olacağını fazla zaman kaybetmeden bulabileceksiniz.

Hangisi sizin için daha uygundur?
-Bu durum birçok faktöre dayanmaktadır ve çoğu müşteri bunları göz önünde bulundurur.

Fiyat:
Fiyatların oldukça arttığı bu günlerde, lüks ürünler alma seçeneklerimizi belirlerken fiyata bakmak çok önemli bir faktör oldu. Eğer harcayacak paranız varsa bu durum fazla söz konusu değil fakat çoğu kişi parasının karşılığını almak isteyecek kararlar verir. Verdiğimiz paranın hakkını tamamıyle çıkarmak isteriz.

Güç:
Alacağımız alıcının gücü çok önemlidir çünkü kendisi ve yan ürünleri hep buna bağlıdır. Özellikle de hoparlörler. Siz genellikle alacağınız hoparlörlere yeterince güç verecek bir güç sistemi almak istersiniz. Bazı insanlar öncelikle hoparlörleri seçerler daha sonra güç seçeneği ile ilgilenir fakat ilk önce gücü seçmek alıcıyı seçmekten daha önemlidir çünkü alıcıyı besleyecek olan güçtür.

Yapım Kalitesi:
Eğer ilgilendiğiniz alıcıyı iyice sınamak isterseniz, önce tüm bağlantıları ucuz işçilikle mi yapılmış diye kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca genel görünümün nasıl olduğu önemlidir. Diğer bakmanız gereken ise ünitenin ağırlığı olmalıdır. Hafiflik, tüm insanların bir üründe isteyeceği bir faktördür fakat doğruyu söylemek gerekirse bazı insanlar eğer alıcıyı hafif bulurlarsa ürünün kaliteli olmayan hammededen yapılmış olduğunu düşünebilirler. Bunun için genel kaide, ağır olan alıcı daha kalitelidir olacaktır. Çünkü ürün ne kadar ağırsa içindeki ünitelerin de o kadar fazla, dolayısıyla bir bütün olarak alıcının kaliteli olduğu yargısına varılır. Aslında bu, tam olarak kaliteyi yansıtmasa da çoğu zaman doğrudur.

Ürünün içi.
Eğer mümkünse, ürünün içini açınız. Bağlantı ve güç kablolarını, ayrıca ısıtma ünitelerini kontrol ediniz. Eğer ısıtma üniteleri kaliteli değilse oluşacak çok fazla ısı, sesteki kalitenin düşüşüne neden olur. Ayrıca ünitenin tamamen kapanmasına ve alıcının bozulmasına neden olabilir. Alıcının içinde bir zar olmalı ve bu zar ısıtma ünitelerini tamamen korumalıdır ve dışarıya sarkmalarını engellemelidir. Başıma yüksek ısıdan kaynaklanan bir sorun gelmişti ve bunun için ürünümü aldığım yere götürdüm. Para ödemedim fakat orada geçen süre zarfında alıcımı kullanamadım.

Ses:
Ses kalitesi belki de en önemli faktördür alıcıyı satın almak istediğimiz zaman. Alıcının ses kalitesi tüm deneyimlerinizin bir yansımasıdır ve alacağınız alıcı ne çeşit olursa olsun, eğer kalitesiz bir alıcı alırsanız ses kalitesi de düşük olacaktır. Ses kalitesini belirlemenin en kolay yolu sessiz bir alanda sesi açmaktır. Eğer statik, cızırtılı ve kulağı tırmalayan bir ses duyarsanız ses kalitesinin iyi olmadığını anlarsınız ve böylece satın almayı gerçekleştirmezsiniz.

Artalan Ses Kalitesi:
Siz bir AV alıcısı alıyorsunuz ve bunu çok büyük ihtimalle ev sinema sisteminizin art alanı dahilinde kullanmak isteyeceksiniz. Eğer birden fazla hoparlörlü ve merkezi baz alan bir sistem kullanmak isterseniz, eğer elinizden geliyorsa ilk ses kalitesini test ediniz. Bir film koyunuz ve ses kalitesinin iyi olduğunu ve merkezi ses sisteminin art alanı doğru yansıtabildiğini kontrol ediniz. İlk önce, sadece merkezi hoparlörden gelen sesin kalitesini kontrol ediniz. Daha sonra art alan hoparlörlerini açınız ve alıcının ses kalitesindeki değişimi gözlemleyiniz. Daha fazla kalite, aynı zamanda ileride sisteminizin yükseltilebilirlik olasılığını da büyük oranda arttıracaktır.

Bağlantılar:
Bir alıcı alırken bakmanız gereken önemli özelliklerin biri de bağlantılara bakmaktır. Eğer sıfırdan bir ev sinema sistemi kurmak isterseniz alıcılar haricinde başka bileşenler de bağlamak isteyebilirsiniz ve bütün bunların, alıcınız ile birlikte ahenk içinde çalışacağından emin olmak istersiniz. Eğer alıcınızı yükseltiyorsanız veya diğer bileşenleri ekliyorsanız bunlar için de geçerlidir. Bir insan bağlantılara bakmak ister çünkü ileride olacak yükseltilebilirlik seçeneğini ve genişletebilirliği göz önüne almak isteyecektir. Eğer tüm bileşenleriniz için tüm bağlantıları kullanacaksanız başka bir bileşen eklemeniz mümkün olmayacaktır fakat bazı alıcılar ikili girişlerle gelir ve bu size birden çok bileşeni daha sonradan dahil edebilmenize olanak sağlar. Ayrıca bazı alıcılar çeşitli aralık bağlantılarla birlikte gelerek yükseltilebilirliğe olanak sağlar. Şimdi bile HDMI veya bir optik bağlantıya gerek duymasanız bile ileride kullanmak isteyebilirsiniz. Bu yüzden yükseltilebilirlik seçeneğini göz önüne almak gerekir çünkü teknoloji sürekli değişmektedir.

Estetik:
Diğerleri kadar önemli bir faktör olmasa da ürününüzün nasıl bir görünümde olacağı size önemli gelebilir. Dış görünüşü cazip olmayan kötü bir canavarı ev içi ses sisteminize dahil etmek ister misiniz? Ben biliyorum ki ben yapmazdım. Çoğu alıcı belli bir estetikle yaratılmıştır ama bazıları böyle değildir ve dış görünüşü çok da güzel değildir veya onların güzel dedikleri benim gözüme hoş gözükmeyebilir.

Uzaktan Kumanda:
Uzaktan kumanda bir alıcı alırken çok önemli bir ölçüttür çünkü sisteminizi kontrol etmek için onu kullanacaksınız. Çok fazla karışk olmayan, ne çok küçük ne çok büyük bir cihaz olmalıdır. Kullanımı kolay bir kumanda sistemi istemelisiniz ve düğmelerin yerleşimi iyi olmalıdır. Ayrıca çok kullanılan düğmeler bir arada olmalıdır. Bazı kumandalar arka ışık özelliği ile birlikte gelir böylece karanlıkta bile uzaktan kumandanızı kullanabilirsiniz. Alıcıyla birlikte gelen çoğu uzaktan kumandada, ama hepsinde değil, diğer alıcıları da kontrol edebilme özelliği vardır. Lütfen alacağınız kumandanın daha sonradan ekleyeceğiniz diğer bileşenler için de kullanılabileceğinden emin olun.

Yükseltilebilirlik ve Diğer Özellikler:
Bu husus bağlantılar bölümünde dile getirildi fakat benim asıl anlatmak istediğim, bazı alıcıların USB bağlantı desteği ile birlikte geldiğidir. Böylece MP3 çalmak için USB'nizi alıcınıza bağlayabilirsiniz.

Seçmeli/Eklentili Özellikler:
Bazı alıcılar Bluetooth desteğiyle gelir, iPod'lar ile bağlantı yeteneği vardır. Ayrıca uydu radyosunu bile destekleyebilmektedir. Tabiki bu özellikler fiyatı da arttıracaktır fakat bütün bunlar alınmaya değerdir.

Ekranlar:
Bazı alıcılar içsel ekrana sahiptir böylece o sırada ne çaldığını görebilirsiniz, mesela şarkı isimleri, sanatçı bilgileri gibi. Bazı alıcılar ayrıca bunları TV ekranınızda bile gösterme yetisine sahiptir. Eğer böyle birşey düşünüyorsanız ilgilendiğiniz üründe bu seçeneklerin olduğundan emin olmalısınız.

Ön yüklemeli özellikler:
Kaç tane ön yüklemeli özellik istersiniz? Bazıları 40 ve daha fazlasıyla birlikte gelirken bazıları da daha azıyla gelir. Kaç tane istiyorsnuz?

Son olarak karar verdiğiniz ve satın alacağınız AV Alıcısı hakkında şöyle bir yargıya varınız. Alacağınız pahalı bir ürün olacaktır fakat zamanınızın çoğunu bu ürün ile geçireceğinizi önemle hatırlatırız. Kendiniz ve aileniz için alacağınız ürünün yeterince ayakları yere basan, iyi sesli ve genel olarak kullanımı kolay bir ürün olmasını isteyiniz.

Satın almayı yapmadan önce ürünü mutlaka deneyiniz. Beklentilerinize uygun olup olmadığını kontrol ediniz. Tamamıyle tüm açılardan ele alınız ve ürünün gerçekten sizin istediğiniz bir ürün olup olmadığına karar veriniz. Gerçek bir alıcı sistemi içsel ev sisteminizde büyük farklar yaratacak güce sahiptir ve genel anlamda tüm film ve müziklerden alacağız hazzı tam anlamıyla etkileyecektir.

İncelemelere bir göz atmanızda fayda var ve diğer insanların almayı düşündüğünüz ürünle ilgili yaptığı konuşmaları gözlemleyin. Diğer insanların deneyimlerine dayanarak alacağınız ürünle ilgili çok fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. TestFreaks gibi siteler bir ürünü satın alırken size çok yardımcı olacaktır ve yüksek fiyatlı bir ürün alma aşamasında size çok fazla fayda sağlayacaktır.

Kapatın

Topluluğa soru sorun

Bir soru sorun

Aramayı Kısıtlayın(37 eşleştirme)

Filtre eklemek için tıklatın

  • Price
Kıyaslama yapabilmek için 2 ve 5 arasında öğe seçmelisiniz
Şuna göre diz: FreakSkoru Popülerlik Fiyat İsim Release Date Recently Added
Toplam 1 içinde 37-37 arası gösteriliyor